کتاب «ثلاث رسائل فی‌الجهاد» بیانات رهبر معظّم انقلاب در بحث جهاد منتشر شد

بحث جهاد از مباحثی است که در دوره‌ی معاصر و دوره‌های گذشته کمتر به آن پرداخت شده است. بر این اساس رهبر معظّم انقلاب اسلامی (مدّظلّه) موضوع درس خارج فقه خود را در سالهای 69 تا 73 شمسی به بحث «جهاد» اختصاص دادند.

شنبه 23 مرداد 1400

بحث جهاد از مباحثی است که در دوره‌ی معاصر و دوره‌های گذشته کمتر به آن پرداخت شده است. بر این اساس رهبر معظّم انقلاب اسلامی (مدّظلّه) موضوع درس خارج فقه خود را در سالهای 69 تا 73 شمسی به بحث «جهاد» اختصاص دادند. کتاب ثلاث رسائل فی‌الجهاد شامل سه مقاله‌ای است که ایشان مدّتی پس از ایراد درس نگاشته‌اند. موضوع این سه مقاله «امان»، «الصابئة» و «المهادنة» است. متن مقاله‌ی «الصابئة» و «المهادنة» قبلا در شماره‌های 4 و 8 مجلّه‌ی فقه اهل بیت (علیهمالسلام) و همچنین پایگاههای اینترنتی مربوط به معظّم‌له منتشر گردیده است. در این کتاب علاوه بر دو مقاله‌ی قبلی، مقاله‌ی «امان» نیز منتشر گردیده است.
مستندات کتاب تحقیق گردیده و علاوه بر مستندات قبلی، ارجاعات جدیدی به آن اضافه شده است. همچنین برای سهولت استفاده از کتاب تیترهای میان‌متنی و کنارمتنی برای استفاده‌ی بهتر و بیشتر مخاطب فاضل در کتاب درج شده است.
در پایان این کتاب نیز فهرستهای مختلفی همچون: فهرس الآیات الکریمة، فهرس الأحادیث الشریفة، فهرس أسماء المعصومین(علیهم‌السلام)، فهرس أسماء الرواة، فهرس الأعلام و أسماء الکتب و الأماکن و البلدان، فهرس القواعد الفقهیة، فهرس القواعد الاصولیة و فهرس القواعد و النکت الرجالیة وجود دارد.
شایان ذکر است که نکات و نظرات فقهی، رجالی و اصولی معظّم‌له از این کتاب و دیگر مباحث فقهی ایشان، استخراج شده است و در آینده‌ای نزدیک جهت استفاده‌ی طلّاب و فضلا و علاقمندان به علوم اسلامی، منتشر خواهد شد.

 

 

تصاویر

کتاب «ثلاث رسائل فی‌الجهاد» بیانات رهبر معظّم انقلاب در بحث جهاد منتشر شد

2_173

نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: