دعا

از منظر رهبر معظّم انقلابدعا، ذکر و فواید آن

  • ناشر: انتشارات انقلاب اسلامی
  • نویسنده: علیرضا برازش
  • تعداد صفحات: 156
  • قطع: رقعی
امتیاز: با 0 رای Article Rating
امتیاز شما:
بازدید: 56 نظر:0

درباره کتاب

سه فایده؛ سه دستاورد؛ سه جهت و سه نکته درباره ‏ى دعا؛ بارها و بارها از زبان حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای شنیده شد و الحق که دو نکته‏‌ى آن در میان مردم و حتّى متدیّنین و افراد مأنوس با دعا و نیایش، غریب و مغفول بود و هست. و حتّى در کتب تألیف شده درباره‌ى دعا و نیایش نیز به‏ نحو شایسته بدان پرداخته نشده است.
استخراج و کسب معارف از دعا؛ مگر دعا کلام معصوم نیست؟ پس چرا محقّقین و مؤلّفین کتابهاى عقیدتى آن‏چنان‏که از گنجینه‌ى قرآن و روایات و سخنان اندیشمندان دینى بهره‌بردارى مى‌‌کنند، از این خزانه‌ى گرانبها بهره نمى‌برند‌؟
این غفلت و نقص فراگیر، بارها و بارها توسط معظّم‌‌له هشدار داده شد و براى فتح باب؛ بعضاً نکات بِکر و نابى از معارف پنهان در لابه‏‌لاى ادعیه را ـ البته با توجه به محدودیت زمانىِ خطبه‏‌ى نماز یا مجلس سخنرانى ـ بیان مى‏‌فرمودند.
اجابت و دریافت حاجت؛ اصل نیست؛ مهمّ خود دعاست. رشد و ارتقاء حالت تضرّع؛ انکسار؛ ذلّت و در یک کلام، عبودیت، خیلى مهمتر از دریافت حاجت ـ حتّى حاجتهاى معنوى ـ است.
توفیقِ هم‌‌کلام‌ شدن با پروردگار؛ مناجات و صحبت خودمانى با حضرت حق، خیلى با ارزش‌تر از پاداشهاى دنیوى و حتّى اخروى است.
ایشان این فایده را مهمترین، و درک این اهمیّت را کلیدى‏‌ترین نکته‏‌ى مبحث دعا مى‏‌دانستند و مى‏‌دانند.
منبع تدوین این کتاب، نرم‌‌افزار جدیدالانتشار «حدیث ولایت» از منشورات مشترک «مرکز تحقیقات کامپیوترى علوم اسلامى» و «مؤسسه‌‌ی حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‏ العظمى خامنه‌‌اى» بوده است.

صفحاتی از کتاب

من توصیه مى‏‌کنم که ارتباطات بچه‌‏ها با خدا، ارتباطاتِ با توجّه و باحالى باشد؛ بخصوص نمازها را با حال بخوانند. دعا که مى‏‌خوانند، با حال و با توجّه بخوانند و بدانند با چه وجودى حرف مى‌زنند و چه مى‏‌خواهند و بدانند این خواست، پاسخ دارد. در قرآن، به ما گفته شده‌است: «ادْعُونی أَسْتَجِبْ لَکُمْ»؛ مرا بخوانید تا به شما پاسخ دهم. یکجا دارد: «وَ سْئَلُوا اللَّهَ مِنْ فَضْلِهِ» از فضل خدا طلب کنید و بخواهید. این‏ها وعده‌‏هاى الهى است و وعده‌هاى الهى، صادقترین وعده‌‏هاست.
ضمناً، از کوچک بودن خواسته هم ابا نداشته باشید. خواسته‏‌هاى کوچکِ کوچک را هم از خدا بخواهید. در روایت است که حتّی بندِ کفش خود را - که چیز خیلى حقیرى است - از خدا بخواهید. روایتى است از امام باقر(ع) که مى‏‌فرماید: «وَ لَا تُحَقِّرُوا صَغِیراً مِنْ حَوَائِجِکُمْ فَإِنَّ أَحَبَّ الْمُؤْمِنِینَ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى أَسْأَلُهُم»؛ «حاجتهاى کوچک را حقیر نشمارید و از خدا بخواهید».
دعا را باید شناخت. دعا در عین اینکه دلِ انسان را با خدا متّصل و جان آدمى را سرشار از صفا و معنویت مى‌‏کند، فکر و ذهن او را هم هدایت مى‏‌نماید. این دعاها درس است. اگر در معانى این دعاها تدبّر کنیم، بزرگترین هدیه‏‌هاى معنوى الهى را در این‏ها خواهیم یافت.

موضوعات مهم

چیستی و معنای دعا و ذکر/ چیستی و معنای اجابت/ اهمیّت دعا و ذکر/ اهمیّت صحیفه سجادیّه/ شرایط دعا/ شروط اجابت/ تدّبر در معنای دعا و فهم آن/ فواید و دستاوردهای دعا

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: