آفتاب در مصاف؛ درس‌های عاشورا

گزیده‌ای از بیانات مقام معظّم رهبری

  • ناشر: انتشارات انقلاب اسلامی
  • نویسنده: مؤسسه‌ی فرهنگی لوح و قلم
  • تعداد صفحات: 264
  • قطع: وزیری
  • قیمت: 26000 تومان
امتیاز: 4.5 با 2 رای Article Rating
امتیاز شما:
بازدید: 517 نظر:0

درباره کتاب

مجموعه حاضر، رهنمودهای ارزشمند رهبر معظّم انقلاب(مدّظلّه‌العالی) در موضوع درسهای عاشورا است که به دور از هرگونه دخل و تصرّف در کلام معظّمٌ‌له و تنها با نمایه‌زنی و تیتربندی مطالب در اختیار خوانندگان محترم قرار می‌گیرد.
لازم به توضیح است که این اثر، یکی از آثار موضوعی است که از کتاب مرجع «آفتاب در مصاف» استخراج گردیده است. این اثر مرجع؛ مشتمل بر تمامی بیانات رهبری از سال 1357 تا سال 1390 در مورد سرور و سالار شهیدان، امام حسین(ع) است.

صفحاتی از کتاب

درسهای عاشورا؛ یکی از سه بحث عمده در عاشوراپژوهی


در مباحث مربوط به عاشورا، سه بحثِ عمده وجود دارد:
یکی بحث علل و انگیزه‌‏های قیام امام حسین(ع) است، که چرا امام حسین(ع) قیام کرد؛ یعنی تحلیل دینی و علمی و سیاسی این قیام. در این زمینه، ما قبلاً تفصیلاً عرایضی عرض کرده‏‌ایم؛ فضلا و بزرگان هم ‎بحثهای خوبی کرده‏‌اند. امروز وارد آن بحث نمی‌شویم.
بحث دوم، بحث درسهای عاشوراست که یک بحث زنده و جاودانه و همیشگی است و مخصوص زمان معیّنی نیست. درس عاشورا، درس فداکاری و دین‌داری و شجاعت و مواسات و درس قیامِ لله و درس محبّت و عشق است. یکی از درسهای عاشورا، همین انقلاب عظیم و کبیری است که شما ملّت ایران پشت سر حسین زمان و فرزند ابی‏‌عبدالله ‌الحسین انجام دادید. خود این، یکی از درسهای عاشورا بود.
بحث سوم، درباره‏‌ی عبرتهای عاشوراست که چند سال قبل از این، ما این مسئله را مطرح کردیم که عاشورا غیر از درسها، عبرت‌هایی هم دارد. بحث عبرتهای عاشورا مخصوص زمانی است که اسلام حاکمیت داشته باشد. حداقل این است که بگوییم عمده‌‌ی این بحث، مخصوص به این زمان است؛ یعنی زمان ما و کشور ما، که عبرت بگیریم.

قیام برای رفع خطر از دین


چیزى که حسین‏‌بن‏ علی را به این جهاد دشوار وادار می‌کرد، این بود که احساس می‌کرد دین در خطر است. هر وقتى که انسان احساس کند دین به او احتیاج دارد، به جانش، به مالش، به نیروهایش، به زبانش، به احساساتش؛ بایستى آن را تقدیم کند و خرج کند.

موضوعات مهم

درسهای عاشورا؛ یکی از سه بحث عمده در عاشوراپژوهی/ عاشورا؛ سرمشق در همه صحنه‌ها/جهان‌شمولی درسهای امام حسین(ع)/وجوب قیام برای حفظ اسلام، انجام به موقع تکلیف و امر به معروف و نهی از منکر/روح قیام عاشورا

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: